Menu Zamknij

Malarstwo w rytmie jazzu - Marek Batorski w galerii BWA w Tarnowie

"Budowa obrazu, u takiego malarza abstrakcjonisty jak ja, ma wymiar bardzo muzyczny - mówi Marek Batorski: malarz, grafik, rysownik i muzyk jazzowy. O malarstwie, muzyce i wystawie pt. "Harmoniczna struktura natury" prezentowanej w tarnowskim BWA mówili: Ewa Łączyńska - Widz dyrektorka BWA w Tarnowie oraz autor wystawy, Marek Batorski. Program prowadziła Jolanta Drużyńska

Czytaj więcej

„Koncert do obrazów” Marek Batorski Band, ArtFest

Marek Batorski Band Liderem grupy jest saksofonista sopranowy i tenorowy – Marek Batorski, unikalna postać należąca do dwóch światów; świata muzyki i świata malarstwa.

Czytaj więcej

Jazz na Roztoczu

Wystawa „Harmoniczna struktura natury” Marka Batorskiego stanowi refleksję nad związkiem muzyki i sztuk wizualnych, a także towarzyszy dwóm festiwalom: 17. Festiwalowi Sztuki ArtFest im. Bogusława Wojtowicza oraz 13. Jazz Contestowi. Marek Batorski łączy obydwie wymienione dziedziny jako malarz – absolwent krakowskiej WSP – oraz muzyk jazzowy, konkretniej – saksofonista.

Czytaj więcej

„Koncert do obrazów” – koncert jazzowy Marek Batorski Band na tle wystawy Marka Batorskiego „Harmoniczna struktura natury”

Jazz towarzyszy ArtFestowi od samego początku i pojawiał się w każdej dotychczasowej edycji. Jazzowa improwizacja była jedną z głównych inspiracji powstania Festiwalu ArtFest i tym, co Bogusław Wojtowicz – pomysłodawca Festiwalu lubił szczególnie.

Czytaj więcej

Wystawa malarstwa Marka Batorskiego "Impresje muzyczne" - online

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia prac autorstwa Marka Batorskiego. Wystawa zatytułowana jest "Impresje muzyczne". Marek Batorski, urodzony w Szczebrzeszynie. Muzyk jazzowy - saksofonista oraz artysta plastyk. Dyplom w 1995 r. Adiunkt w Instytucie Malarstwa, Rysunku i Rzeźby Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Członek ZPAP w Krakowie.

Czytaj więcej

"Abstrakcja daje mi możliwość wyrażenia dźwięków za pomocą materii malarskiej" - wywiad z Markiem Batorskim 2020

Marek Batorski: Zainteresowania sztuką pojawiły się w ostatniej klasie technikum. Poznałem wówczas kolegę z Biłgoraja, który studiował Formy Przemysłowe na ASP w Krakowie. Chciałem zmienić swoją przyszłość. Uznałem, że szkoła średnia o profilu technicznym jest nie dla mnie. Z opowieści kolegi wynikało, że świat artystyczny w Krakowie jest bardzo kolorowy.

Czytaj więcej

BARWA – BRZMIENIE – MATERIA : MAREK BATORSKI

BARWA – BRZMIENIE – MATERIA : MAREK BATORSKI 23 WRZEŚNIA 2016, wernisaż – godzina 19:00 Wystawa towarzysząca Festiwalowi Memorial To Miles. Moje malarstwo nawiązuje niekiedy do wielokierunkowo i multilinearnie rozwijającej się, zbiorowej improwizacji – heterofonii, gdzie tworzy sie przestrzeń dla indywidualnej interpretacji tematu.

Czytaj więcej

Prace Marka Batorskiego - 26 września 2016

W kieleckiej galerii Winda prezentowane są prace Marka Batorskiego, który specjalizuje się nie tylko w malarstwie i grafice, ale także w jazzie. Otwarcie wystawy "Barwa, brzmienie, materia" towarzyszyło festiwalowi Memorial to Miles.

Czytaj więcej

Grupa KRoma o podróżach w nieznane - 20 lutego 2014

Moja podróż w malarstwie odnosi się do przestrzeni muzycznej, którą stanowi na płaszczyźnie linia, plama, punkt. Improwizacja, charakterystyczny groove dla jazzu jest odniesieniem do kompozycji plastycznej ‘all-over’, jest napięciem miedzy porządkiem i chaosem, ekspresją i interakcją, podróżą emocji oraz uniesieniem. Marek Batorski

Czytaj więcej

Folwark Stara Winiarnia - M.G.R Jazz Friends

Podczas klimatycznego koncertu w Muzycznym Folwarku grupa zaprezentowała standardy jazzowe we własnych aranżacjach oraz autorskie kompozycje Marka Batorskiego i Grzegorza Szydłaka. Pośród wykonywanych kompozycji znalazły się utwory Rollinsa, Scofielda, Colemana, Ellingtona, Marsalisa; m.in. Rosemary's Baby /K. Komedy/ czy Recordame /J. Hendersona/, utwory w stylistyce bluesa, bossa novy oraz funky. DZIĘKUJEMY!

Czytaj więcej

Malarstwo Marka Batorskiego - 9 września 2016

Od września w kieleckiej galerii Winda prezentowane będą prace Marka Batorskiego, który specjalizuje się nie tylko w malarstwie i grafice, ale także w jazzie. Wystawa "Barwa, brzmienie, materia" towarzyszy festiwalowi Memorial to Miles.

Czytaj więcej

Marek Batorski: Politonalne harmonie dwuwymiarowe - 04 września 2015

Obrazy i rysunki Marka Batorskiego mają w sobie potężną wyrazistość i moc bardzo kontrastowych zestawień, kompozycyjnych linii i krawędzi budujących konstrukcję ciszy dzieła malarskiego, której to ciszy zaprzecza paradoksalna percepcja wzrokowa, bo odbiera dynamicznie i jak gdyby „dźwiękowo” niekiedy drastycznie zestawione plan i płaszczyzny koloru. W swoim malarstwie nie chce on opowiadać anegdoty, nie chce snuć opowieści i opisywać świata w swej iluzji, ale zapewne chce dotrzeć do dna i do najdalszej głębi ekstatycznego przeżywania, które w swej intensywności jest podstawą jakichkolwiek ludzkich odczuć.

Czytaj więcej

Wystawa grafiki "Struktury przestrzeni" - 14 styczeń 2014

Struktury przestrzeni to cykl prac graficznych i malarskich jakie stworzył Marek Batorski. Główną ideą jego sztuki jest próba odniesienia do motywów muzycznych oraz elementów pejzażu, poprzez współczesną formę plastycznego języka znaków, symboli, podziałów geometrycznych i przestrzeni abstrakcyjnych. W malarstwie prócz tradycyjnych farb artystycznych, artysta wykorzystuje farby stosowane w przemyśle – płynne emalie szybko schnące, piasek, kamyki oraz klej.

Czytaj więcej

Marek Batorski "Tajemnice mitu” - 2008

Wielokrotnie nagradzany m.in. Nagrodą Ministra Edukacji Narodowej 2005, Nagroda Redaktora Naczelnego „Dziennika Polskiego” 2007 oraz Grand Prix i wyróżnienie w konkursie Grafika Miesiąca 2007. Od wielu lat związany pracą dydaktyczną z XII LO w Krakowie.

Czytaj więcej

NOWA HUTA. LABIRYNT PAMIĘCI - 2009

Historia Nowej Huty w relacjach 12 mieszkańców Nowej Huty - przedstawicieli dwóch pokoleń i rozmaitych zawodów. Muzyka Marek Batorski. The history of Nowa Huta, as told by its builders and inhabitants. Twelve first-hand tales on different periods of the city's past and presence, delievered by people of two generations and different professions: steelworker, architect, journalist, painter, office worker, film director and others.

Czytaj więcej

Marek Batorski - Tajemnice mitu - Galeria Pryzmat ZPAP Wernisaż: 2008-03-07 18:00:00

Tajemnice mitów - pod takim tytułem funkcjonowała także wystawa grafik Marka Batorskiego. Grafika jest podobno dyscypliną dla rzeźbiarzy. I tu się zgadza, bo Batorski dyplom zrobił z rzeźby. Prezentował już swoje grafiki, obecnie prezentuje malarstwo. Czy robi coś jeszcze? Tak, gra i komponuje muzykę jazzową.

Czytaj więcej